A női ciklus hatása a mindennapjainkra – Így csökkentsd a PMS tüneteit!
Most minden felborult körülöttünk, ezért nem szabad azon csodálkoznunk, hogy esetleg a női ciklusunk sincs a helyzet magaslatán. Csodálatos dolog ugyanis a természet és minden mindennel összefügg benne. Ilyen a női ciklus is. Te mennyire ismered jól a tiédet, és tudod-e, hogy mi mindenre kell odafigyelned ennek kapcsán?
Ne dolgozz a női ciklus ellen!
A történelem során a menstruáló nőket sokféleképpen kezelték, de ami biztos, hogy soha nem voltak közömbösek velük szemben.
Bobby Clenel írja a Nők jógakönyve című művében, hogy “a női átmeneti rítusok – mint amilyen a lányok első menstruációja – egyes kultúrákban ünnepre, más kultúrákban pedig rituális elkülönítésre ad okot. De bármilyen legyen is a hagyományos társadalmak uralkodó hitvilága, a női test és annak ciklusai mindig mélyen rezonáltak mind benne, mind az őt körülvevő emberekben. “
Nagyon fontos azonban tudatosítanunk magunkban, hogy a testünk nem arra van kitalálva, hogy egy hónapban/ ciklusban ugyanazt a teljesítményt nyújtsa fizikailag és érzelmileg is. Egyfajta érés és valamilyen szinten felébredés, önvizsgálat kell ahhoz, hogy az ember elfogadja és megengedővé váljon a női ciklus folyamataival kapcsolatban. Te se dolgozz ellene, inkább vizsgáld meg, hogy mire is van szüksége a testednek és lelkednek az adott szakaszokban.
Sajnos a minták, amiket látunk nagyon mélyen tudnak beégni. Kezdve azzal, hogy sok családban szinte titokként kezelik a menstruációt, a vért, így sokszor sötétben tapogatóznak a lányok, hogyan is érdemes elindulni az önfelfedezés, önelfogadás útján. Én ebben is igyekszem segíteni.
A traumák és nagyobb életesemények is befolyásolják a női ciklus alakulását
Az eddigi életemben bekövetkezett traumák és nagyobb életesemények hatása nagymértékben változtatta meg bennem a ciklusom és azon belül a menstruációm megélését, lefolyását. Számomra a test megfigyelése egyfajta út önmagamhoz. Általa sokkal közelebb kerülök a lelki oldalamhoz is.
Jó, ha te is tisztázod magadban, hogy a ciklusunk nemcsak a menstruációból áll. A szervezetünk számos hormont termel, amelyek rendkívül fontosak az egészségünkhöz. Ezekről a későbbi cikkeimben részletesen is írok. Sokan még mindig csak a menstruációt figyelik és nem foglalkoznak a többi szakasszal. Amikor kutatásokba kezdtem ezzel a témával összefüggésben, azt figyeltem meg, hogy ez inkább az idősebb generáció nő tagjaira igaz, azaz hogy a ciklus nekik magát a vérzést jelenti a többi hormonális szakasz megfigyelése azonban nem hangsúlyos. Te hogy állsz ezzel?
A női ciklus szakaszai ugyanolyan fontosak, mint maga a menstruáció
Maga a női ciklus 4 elkülöníthető részből áll és vannak idő szempontjából fix és változó részei. (Ezért lehet különböző a ciklusunk hossza.) Az átlagos menstruáció hosszát 28 napnak veszik.
- Menstruáció: maga a vérzés kezdete. Ezt tekintjük a ciklus első napjának. Hossza szintén változó, de 7 napban határozták meg a maximumát (amennyiben a megérett petesejt nem termékenyül meg, a méh nyálkahártyájával együtt lelökődik). Nem jó, ha nagyon fájdalmas ez az időszak.
- Follikuláris szakasz (peteérés): a petefészekben tüsző növekszik és benne egy petesejt érik. Ez a szakasz körülbelül a női ciklus 11. napjáig tart.
- Ovulációs szakasz: a tüsző megreped és az érett petesejt kiszabadul. Ez a ciklus 12-16. napja és maga az ovuláció a 14. nap környékén van. Ez a középidőszak a termékeny időszak. Az ovulációt van, aki kis szúró fájdalomként megérzi, de sokan nem tapasztalnak semmi különöset.
- Luteális szakasz: ez a szakasz az ovuláció utáni rész, amelynek hossza minden ciklusban általában 12-16 nap.
Miért fontos, hogy ezeket tudjuk?
Mert a természet is így működik, és annak változásai is hatással vannak a női ciklusra. A tavasz időszaka például a follikuláris szakasznak felel meg. A peteérésé a főszerep, új születik.
Milyen változások figyelhetők meg a nőkben tavasszal?
A tél visszahúzódása után a természet is elkezd feléledni, és ez a testünkbe is érződik.
1. Érezzük, hogy az energia szintünk elkezd emelkedni, az FSH hormon hatására pedig a tüszők elkezdenek érni.
2. Az érő tüszők miatt a petefészkeink ösztrogént termelnek, a menstruáció végével így az ösztrogénszintünk elkezd emelkedni. Emiatt egyre nedvesebbnek érezzük magunkat, hiszen termékeny méhnyák termelődik.
3. Külsőnkön is látszódhatnak a változások, hiszen a bőrünk szép és feszes lesz. Sokkal kívánatosabbak leszünk, egyszerűen csillogunk. Az étvágyunk is csökkenhet az ösztrogén szint növekedése miatt, a fizikai erőnk pedig növekszik.
4. Egyre nyitottabbak vagyunk, erősödik az önbizalmunk. Élvezzük a szociális életet. Kreatívak vagyunk és könnyebben megy a megvalósítás is. A libidónk is növekszik.
Használd ki ezt az időszakot és nyiss! Vágj bele új dolgokba, hozz meg fontos döntéseket, kezdj el sportolni. Ez az időszak kitűnő a megújulásra kívül-belül.
Mit tégy, ha a női ciklus mindenkori velejárója a PMS?
Az általam megkérdezett nők többsége élt vagy él át PMS tüneteket. Sokan hónapról hónapra, vagy kisebb-nagyobb életszakaszokban tapasztalnak rendszertelenséget a menstruációban. Nálam az első fogamzásgátló tabletta borította fel a ciklusomat: a testem az első hónapokban nem tudta befogadni a gyógyszert és folyamatos menstruációval jelzett. Majd később ezt nagyon erős és görcsös menstruáció követte, amin táplálkozás és torna kombinációjával kicsit tudtam segíteni. Az igazi változást azonban a szülés hozta meg nálam, és a 36 hónapos szünet után, mikor abbahagytam a szoptatást és elkezdődött újra a vérzés, teljesen a régi tünetmentes állapot tért vissza.
Pár tipp, amely neked is enyhítheti a tüneteket:
1. Táplálkozz megfelelően! (Fogyassz sok gyümölcsöt, zöldséget, étkezz változatosan, igyál sok folyadékot)
2. Az étkezésed legyen tudatos és soha ne edd túl magad!
3. Tartsd a vércukrodat egyensúlyban! Ehhez kerüld, amennyire csak tudod a finomított szénhidrátokat.
4. Tedd rendbe az emésztésedet, az anyagcserédet fermentált zöldségekkel, rostokkal.
5. Relaxálj, lazíts sokat!
6. Figyelj oda a minőségi alvásra.
7. Mozogj és kerüld a toxinokat (pl. koffein)
8. Figyelj a xenoösztrogénekre (parabén, triklozán).
9. Fogyassz kiegészítő erősítőket (pl. Magnézium, D3-K2-vitamin, Omega 3, Probiotikum, B-komplex, C-vitamin, Kurkuma, cink, szelén, barátcserje)
10. Ismerkedj meg az adaptogén gyógynövényekkel, amelyekkel harmonizálják a testet és az idegrendszert. (pl ashwagandha)
11. Próbáld ki a hangterápiát, hiszen a hangtálak hangja egyrészt relaxált állapotba hoz, másrészt a helyi görcsöket is oldani képes. Amikor ilyen kezelést végzek, a medencére helyezett hangtál ritmusosan rezgetve kioldhatja a feszült izmokat és ezzel együtt a görcsös fájdalmat is. A rendszeres stresszoldás pedig a hormonháztartásunkra is jótékonyan hat.
De számos más tanáccsal is el tudlak látni mind a PMS, mind a megújulás kapcsán. Írj nekem, hogy segíthessek és kövesd az oldalaimat, ahol mindig megosztom majd az új szakmai cikkeimet és az általam is használt és forgalmazott termékeket.