Így védekezz jó fényvédő kozmetikumokkal az erős napsugárzás ellen!
Lassan beköszönt a tavasz és a nyár, ezzel együtt pedig egyre többet éri bőrünket napfény. Bár a napsugárzás pozitív hatással is van a szervezetünkre – a napsugarak a szerveztünk D-vitamin raktárának alappillérei – számos negatív hatása is van.
Mit okozhat a napsugárzás?
- Sajnos a túlzásba vitt napozás elősegíti a bőr idő előtti öregedését,
- vagy éppen növelheti a melanomák kialakulásának kockázatát.
Érdemes tájékozódni és tudatosan védekezni - megfelelő termékekkel, kendőkkel, kalapokkal, ruhával - az UV sugárzás káros hatásaival szemben. A célunk az legyen, hogy csak az előnyeit élvezhessük annak, ha „hasunkra süt a nap”.
UVA, UVB sugárzások hatásai
Biztos te is sokat hallottad már az UVA és UVB elnevezéseket. De vajon tudod, mit jelentenek és mi a különbség köztük?
UVA
A gyakran emlegetett UVA (ultaviola) sugarak hullámhossza a legnagyobb. Ez a sugárzás hatol a legmélyebbre a bőrünkben és bár nem égünk le tőle, hatalmas károkat okoz. A bőr öregedése mellett ez a sugárzás felelős a melanoma kialakulásáért is.
UVB
Ennek a sugárzásnak köszönhető a barnaságunk, ám ez sem veszélytelen: le is éghetünk tőle és az UVA-hoz hasonlóan a bőrrák kifejlődésében is szerepe van. Minél nagyobb tengerszint feletti magasságban nyaralunk, annál erősebb UVB-sugárzásnak vagyunk kitéve.
De mi a helyzet a bőröregedéssel?
Tényleg bőröregedést okoz a napsugárzás?
Sokunkban felmerül a kérdés, hogy vajon tényleg idő előtti bőr öregedést okoz a napsütés? Bár a napsugárzás káros hatása nem látható azonnal egyetlen nyaralás vagy napozás után, hosszú távon tényleg komoly következményei lehetnek annak, ha nem védjük bőrünket megfelelően.
Fontos tehát a tudatosság is: ha csak tehetjük,
- sportoljunk és
- akkor tartózkodjunk a szabad levegőn a nyári időszakban, amikor már nem annyira erős az UV sugárzás (11 és 16 ór között);
- de akkor is csak rövid ideig legyünk tűző napsütésnek kitéve.
Miért fontos a fényvédő krémek használata?
A fényvédő használata azért is különösen fontos, mert növeli a többi bőrápoló terméked hatékonyságát is. Számos olyan hatóanyag van ugyanis a kozmetikumok összetevőiben, amelyeket a nap roncsol, vagy hatástalanít. Ilyen például a C-vitamin is.
Mi az az SPF és mi köze van a napsugárzáshoz?
A fényvédő vásárlása során fontos odafigyelnünk a termék csomagolásán feltűntetett SPF értékre. Az SPF a „sun protecting factor” rövidítése és megmutatja,
- mennyire véd az adott fényvédő az UVB sugarak ellen és
- mennyire blokkolja a természetes melanin képződést.
Az SPF-hez minden esetben társul egy számérték, azaz faktorszám is. Az SPF 30 esetében például a 30 technikailag egy szorzószámot jelez. Ez a szám mutatja meg, hogy mennyivel több időt tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha fényvédelem nélkül 5 perc alatt égünk le, egy SPF 30-as fényvédő használatával ez az idő 30-szor 5 percre nő.
Minél érzékenyebb a bőrünk és minél erősebb az UV-sugárzás (például az egyenlítő környéki trópusi helyeken) annál magasabb faktorszámú naptejet kell választanunk. Az arcbőrünk esetében ez akár 50-es SPF érték is lehet, amely a napsugarak 98%-át kiszűri.
Sok nappali arckrém tartalmaz már fényvédő anyagokat is, ami azért nagyon hasznos, mert nem csak védi az arcbőrt, de tápláló, regeneráló és szabadgyökgátló anyagokat is tartalmaz.
Kell-e védekezni a napsugárzás ellen a lakásban is?
Ez nagyban függ attól, hogy milyen a napi ritmusod, hogyan és hol töltöd a benti órákat. Ha a dolgozósarkod vagy az a rész, ahol sokat tartózkodsz a nap folyamán direktben kapja a fényt, akkor nincs mese, bent is kell a fényvédő krém. Az UV-sugárzás nagy része (63%-a) ugyanis áthatol az üvegen is és ugyanúgy károsítja a bőröd, felgyorsítja a bőr öregedési folyamatát. Ha azonban egész nap sötétben vagy, mert épp sorozatokat nézel, akkor természetesen nincs szükséged fényvédő használatára.
Minden olyan esetben viszont, amikor elhagyod a lakást, használj fényvédőt. Most hogy már hosszabbak a nappalok és erősödik a nap hatása, kintre mindenképpen erősebb, 30 vagy 50 faktoros fényvédő javasolt.
Kék fény – Az idei újdonság
Az elmúlt időszakban mindenki sok időt tölt olyan technikai eszközök előtt (telefon, monitorok, laptop, tablet), amelyek nagy energiájú kék látható fényt, azaz HEV-et bocsájtanak ki. A HEV könnyen eljut a bőr mélyebb rétegeibe is, és a a napsugárzáshoz és a levegőszennyezéshez hasonlóan kiváltja a szabadgyökök képződését a bőrben. Ez pedig, tudjuk, végül ráncok és pigmentfoltok kialakulásához vezethet. A legtöbb új típusú fényvédő azonban már tartalmaz ez ellen is védő hatóanyagokat.
Naponta hányszor használjunk fényvédőt?
A bőrünkre felkent fényvédőt érdemes pár óránként újra felkenni, hiszen folyamatosan veszít a hatékonyságából:
- nyaraláskor egy része „leoldódik” a vízbe, vagy éppen
- a nagy melegben bőrünk verejtékezése is csökkentheti a hatását.
Nagyjából 3 óránként érdemes újra bekenni a bőrünket, hogy megfelelően védve legyen.
Sokszor felmerül a rétegezés kérdése is: ha a nappali krémünk tartalmaz fényvédőt, feltehetünk-e rá egy fényvédős alapozót, hogy ezzel is növeljük a hatást? Természetesen igen, azonban fontos tudni, hogy az SPF számok nem adódnak össze. Két 25-ös SPF termék használata esetén nem lesz 50 faktoros védettségünk.
Milyen fényvédőt használjunk? Kémiait vagy fizikait?
- A fizikai fényvédő úgy működik, mint egy kabát: védőréteget képez a bőr felületén; fő összetevői általában a cink-oxid és a titán-oxid.
Termékajánló: Ilyen fizikai fényvédő például a Harangvölgyi SunCare Body, amely egy komplex hatású, öregedésgátló fényvédő krém. A termék úgy védi a bőrt a nap sugaraival szemben, hogy közben csökkenti a bőr szabad szemmel nem látható vízveszteségét, emellett a gyömbér kivonata fokozza a bőr természetes fényvédelmét is.
Ha fényvédőt tartalmazó nappali krémet keresel, a Harangvölgyi Suncare nappali krémet ajánlom neked, amely magas E-vitamin- és Bisabolol-tartalmának köszönhetően ápolja és táplálja bőrödet, miközben nem tartalmaz parabént, szilikont, mesterséges színezékeket vagy mesterséges tartósítószereket sem.
- A kémiai fényvédő esetében a fény hatására aktivizálódik a termékek hatóanyaga, ezáltal megvédi a bőrünket.
Termékajánló: Ilyen kémiai fényvédő például a Kleanthous Silia 20-as faktorú Napkrém, amely napallergiások számára is tökéletes. A termék napozás utáni krémként is használható, enyhíti a pirosságot, fokozza a regenerálódást és segít az egészséges barnaság kialakításában.
Ha fényérzékeny vagy károsodott bőrre keresel fényvédőt, akkor a Kleanthous Silia 50-es faktorú Napkrémet ajánlom, amely védi a bőrt a gyors öregedéstől és csökkenti a pigment zavarok kialakulását is.
Az arcbőrünk védelme mellett ajkunkra is fontos odafigyelni. Szerencsére már megjelentek a fényvédőt tartalmazó ajakápolók is, amilyen például a Image Skincare MD Restoring Post Treatment kollagénes ajakápoló. SPF 15-tel védi az ajkakat a káros UV sugárzástól, miközben láthatóan javítja az ajkak volumenét és megszünteti a vékony ráncok megjelenését.